خدمات ما

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسكوپي‌

 لاپاراسكوپي يكي از روش‌هاي جراحي است كه در طي آن پزشك مي‌تواند از طريق يك برش كوچك در زير ناف‌، تلسكوپ مخصوص را وارد شكم كرده و اعضاي لگني يك زن نابارور را مشاهده نمايد. بواسطه لاپاراسكوپي مي‌توان علل مختلفي مثل تخريب لوله‌ها، اندومتريوز، چسبندگي و سل را كه موجب نازايي مي‌گردند شناسايي کرد.

چه زماني بايد لاپاراسكوپي انجام شود؟

براي اينكه بررسي يك زن نابارور تكميل شود در اغلب موارد به‌ يك لاپاراسكوپي تشخيصي نياز پيدا مي‌شود. بطوركلي‌، اين عمل را پس‌ از بررسي‌هاي ديگر ناباروري انجام مي‌دهند. امّا اگر درد يا مشكلات ‌ديگري مثل سابقه يك عمل جراحي وجود داشته باشد بايستي ‌لاپاراسكوپي را حتي قبل از انجام ديگر اقدامات تشخيصي ناباروري ‌درخواست نمود. بيشتر پزشكان بعلت آنكه لاپاراسكوپي يك عمل‌جراحي محسوب مي‌گردد آن را تا زماني كه ديگر بررسي‌هاي لازم تكميل‌ شود به تأخير مي‌اندازند.

زمان جراحي‌

عده زيادي از پزشكان ترجيح مي‌دهند اين عمل را در زمان قبل از قاعدگي (هفته قبل از قاعدگي بعدي‌) انجام دهند. همراه نمودن كورتاژ رحم (D&C)[1] اطلاعات ذيقيمتي را در مورد وضعيت تخمك‌گذاري آن‌ زن در طي همان عمل فراهم مي‌آورد.

عده‌اي ديگر سعي مي‌كنند كه لاپاراسكوپي تشخيصي را در حوالي‌ تخمك‌گذاري يعني زماني كه تخمك‌ها با كمك سونوگرافي به حد بلوغ‌رسيده‌اند انجام دهند تا بتوانند رشد فوليكول را بطور مستقيم مشاهده‌كنند. عده‌اي ديگر هم لاپاراسكوپي را در حوالي زمان تخمك‌گذاري انجام‌ مي‌دهند تا بتوانند با تلقيح اسپرم به داخل لوله در همان سيكل (ZIFT) ناباروري بيمار را درمان نمايند. اين كار فقط زماني قابل اجرا است كه ‌هيستروسالپنگوگرافي قبلي بيمار طبيعي بودن لوله‌ها را تأييد كرده باشد.

احتياطات لازم قبل از عمل‌

بيمار بايستي از چند ساعت قبل از عمل هيچ  غذايي نخورد و نياشامد. بهتر است به منظور اطمينان از بي‌خطر بودن بي‌هوشي يكسري آزمايشات لازم را قبل از عمل درخواست نمود ولي انجام چنين‌ آزمايشاتي در زنان جواني كه از سلامت كافي برخوردار هستند ضرورتي ‌ندارد. عده‌اي از پزشكان قبل از انجام لاپاراسكوپي از بيماران خود مي‌خواهند كه هيستروسالپنگوگرافي انجام دهند.

اين عمل را مي‌توان در كلينيكهاي سرپايي هم انجام داد. براي آنكه ‌بيمار در طي عمل خوابيده باشد و احساس ناراحتي ننمايد لاپاراسكوپي ‌را تحت بيهوشي عمومي انجام مي‌دهند.

عمل لاپاراسكوپي‌

قبل از همه چيز بايستي شكم را با بتادين ضدعفوني كرده و آن را با پارچه استريل پوشاند. يك وسيله مخصوص را از طريق واژن داخل رحم ‌قرار مي‌دهند. از طريق سوزن نازكي كه از زير ناف وارد شكم شده‌ مقداري گاز دي‌اكسيدكربن يا اكسيدنيترو يا هوا را به داخل شكم وارد مي‌كنند. اين گاز باعث ايجاد يك فضاي كافي در زير جدار شكم و همچنين بالا راندن روده‌ها به دور از لگن شده و امكان مشاهده راحت‌تر اعضاي تناسلي لگن را فراهم مي‌آورد.

شکل 1-9: همانطور که مشخص وسایل ظریف داخل شکم شده و از طریق لاپاراسکوپ تصاویر به تلویزیون منتقل می‌‌شود.

لاپاراسكوپ را كه همانند يك تلسكوپ مينياتوري به شكل لوله ‌باريكي است از طريق يك برش كوچك زير ناف وارد شكم مي‌كنند. در طي عمل لاپاراسكوپي به منظور مشاهده راحت‌تر و دقيق‌تر وسيله كوچك ديگري را براي جابجايي اعضاي داخل لگن از يك محل ديگر وارد شكم مي‌كنند. در واقع بعلت آنكه نمي‌توان تمام اعضاي موجود در لگن را بدون وسيله مخصوص دوم بطور كامل مشاهده نمود، بدون ايجاد سوراخ دوم لاپاراسكوپي تشخيصي ناقص خواهد بود. در طي‌لاپاراسكوپي تمام لگن شامل رحم‌، تمام طول لوله رحم‌، تخمدان‌ها و جداره شكم كه پريتوان‌ ناميده مي‌شود بدقت بررسي و مشاهده مي‌گردد. بعلاوه پزشك بايد به موارد ديگري كه ممكن است روي اين ساختمان‌ها تأثير بگذارد مثل چسبندگي‌ها، اندومتريوز و توده‌هاي كوچك دقت كافي ‌بعمل آورد. در صورت مواجه شدن با موارد غيرطبيعي پزشك مي‌تواند آنها را درمان نموده (لاپاراسكوپي جراحي‌) و يا اينكه به كمك گيره‌هاي ‌مخصوص بيوپسي تكه‌هايي از بافت مورد نظر را براي بررسي پاتولوژي ‌جدا كند. سپس به منظور بررسي باز بودن لوله‌ها رنگ آبي «متيلن‌بلو» را از طريق رحم وارد لوله‌ها مي‌كنند. پس از تكميل و اتمام عمل گازها را ازشكم خارج كرده و از يك يا دو عدد بخيه براي نزديك كردن لبه‌هاي‌ محل برش استفاده مي‌كنند. از آنجايي كه اين برشها كوچك هستند مي‌توان آنها را به كمك چسب به هم نزديك كرد.

دیدگاه (1)

  1. باعرض سلام خدمت شمادکترگرامی واجمند.فرارسیدن سال نورابه شما وخانواده محترمتان تبریک عرض نموده وسالی سرشارازسلامتی وخیروبرکت برای شماازخداوندمتعال خواستارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *